Németh Imre minden igényt kielégítő tudományos munkája kulcsfontosságú Vág történetének megismerésében, ezért részletekben, alapvetően betűhíven elérhetővé teszem itt a szöveget.
Címlap:
VÁG, SOPRONVÁRMEGYEI KÖZSÉG TÖRTÉNETE
ÍRTA NÉMET IMRE PÁPAI KAMARÁS, KÉPZŐ INT. IGAZGATÓ
A SZERZŐ KIADÁSA
Belső oldal:
NIHIL OBSTAT
Sabariae, die 22. Novembris 1931.
Dr. GÉFIN JULIUS m.p.
censor dioec.
2259/1931.
IMPRIMATUR.
Sabariae, die 23. Novembris 1931.
L.S.
JOANNES m.p.
episcopus
DON BOSCO NYOMDA
Rákospalota, Horthy Miklós út 97.
Térkép
Bevezetés
Szülőfalum történetének megírására a kegyelet késztetett. Gyermekkoromban kukoricafosztáskor, a téli esték felejthetetlen összejövetelein, vasárnap délután sokszor hallottam a régi öregektől, hogy falunk régi képe egészen más volt, a Rába is másfelé kanyargott, az országút is másfelé kígyózott. Nem a vágiak járták a szomszéd faluk malmait, hanem seregestül özönlöttek a gabonás szekerek a Rába zakatoló malmaihoz.
Hallottam neveket, melyeket az öregek szent áhítattal ejtettek ki, hiszen régi, sejtelmes történeteket kapcsoltak mindegyikéhez: A régi Állóban a pusztaszentegyház helye, a régi földesurak kastélyai, szőllős és dinnyés kertjei, hajóhíd, a Rába mellett húzódó eszterút, melyhez a nagy Mátyás király emlékét kapcsolták, a páli erdő tövében emelkedő Téglásdomb, a kemenes-szentpéteri erdőben húzódó Öttevény.
A régi időkön szeretettel és megértéssel csüngő, mesélő öregek egyre ritkulnak, az idő forgandóságától megkímélt régi emlékek egyre pusztulnak.
Hogy tehát a falu többszázéves történetéből írásban átmentsek valamit az utódokra, azért írtam meg szülőfalum történetét. Mindazt, amit történelmi forrásokból olvastam, igyekeztem a történeti hűség megtartása mellett rövidre fogni, hogy a legkisebb gyermek és [7] remegő kezű öregek is olvashassák és megismerhessék annak a földnek történetét, melyen bölcsőjük ringott, melyhez gyermekkoruk emlékei és őseik sirhantja köti. Szülőfalum történetét a második templom és a falu második településének 200 éves jubileumára szántam; sajnos azonban anyagi okokból a kézirat 1927 nyarára nem jelenhetett meg.
Hálás köszönettel tartozom Borossay József vági, Wallisch Jenő volt páli, Stranczl József kemenes-szentpéteri, Dr. Bossányi Árpád magyarkereszturi, Farkas Sándor bogyoszlói plébános uraknak, Mihályi Ernő pannonhalmi, Dr. Pleidell Ambrus országos levéltáros uraknak, Döry László vági jegyző úrnak a rendelkezésemre bocsátott adatokért.
Kőszeg, 1931. nov. 5.
Németh Imre
pápai kamarás, képző int. igazgató.
___
Folytatás a fejezetek nevére kattintva érhető el:
I. A legrégibb idők [7−11]
II. A falu földesurai [12−30]
1. A nagyvághy Waághy (Vághy) család.
3. A Polányi, Döry, Högyészy és Guary-családok.
III. A lakosság [31−37]
IV. A község határa [38−44]
V. A Rába folyó hadászati és gazdasági jelentősége [45−68]
VI. Vág egyháztörténelme [69−96]
VII. A tanügy története [97−102]
VIII. A legújabb idők [103−109]
IX. Felhasznált forrásmunkák [110]