Olofsson Placid 100. születésnapja és aztán 2017. eleji halála elég nagy publicitást kapott, és minden megemlékezésben és összefoglalóban előjött a kamaraerdei ügy. Ebben a koncepciós perben OP-n kívül még két papi személyt ítéltek el. Az egyikük Vág József volt.
Nagyon örültem, hogy két fotó is bejárta az internetet.
A Magyar Katolikus Lexikon foglalja legpontosabban és legrövidebben össze az eseményeket.
Egy fiatal csapat önvédelemből lelőtt egy orosz katonát, és eltemették a tett helyszínén. Felteszem, úgy sejtették, az igazság nem érdekelne senkit. Várakozásaikban nem csalódtak: halálos ítéletet és sok-sok év börtönt osztottak ki közöttük.
(Lásd még a Terror Háza Múzeum kronológiáját!)
A koncepcióssá gyúrt történet is már olvasható a neten, a Huszadik század oldalán. A három egyházi személyt tették meg szellemi irányítónak. „Páter Vág József jezsuita tanár – aki a politikai rendészet által régebben felszámolt Folly Gábor-féle összeesküvésnek is egyik irányítója volt – uszította állandóan Undent [az egyik gyilkos fiút] a Vörös Hadsereg ellen és a röpcédula szövegét is ő beszélte meg a fasiszta szervezkedőkkel.”
A sajtóbemutató alkalmából szépen eléjük pakoltak egy csomó fegyvert, aztán megörökítették őket „az egész szobát betöltő fegyverkészlet”-tel. Gondolom, addigra már mindenki mindent bevallott volna...
A képen baloldalt áll Vág József, középen Olofsson Placid, jobbra pedig Kölley (Köhler) György. Egyedül Vág Józsefnek nincs egyelőre Wikipédia-bejegyzése. Korai halála miatt nem tudott olyan pályaívet befutni, mint két, kifejezetten hosszú életű társa.
Ezen a képen Unden Miklóssal és Dietzl Lászlóval egészült ki a meglehetősen elvékonyult és fáradt tekintetű társaság.
A fotókat a hirado.hu cikkéből vettem át (MAFIRT-felvételek)
További linkek:
http://jezsuita.hu/nevtar/vag-eredics-jozsef/
http://hirado.smosz.org/index.php/46-mveldes/recenzio/478-szcs-andras-hazugsaggal-es-erszakkalaldemokracia-hazankban-1945-48-unicus-mhely-2008
http://csaladhalo.hu/tortenete